نمایش محتوای سبز

1402/9/30 - 12:49
دبیر دومین جشنواره بین المللی فیلمنامه نویسی شهادت قلم گفت: تا آخرین روز مهلت ارسال آثار به این جشنواره ۳۶۰ فیلمنامه از ایران و خارج از کشور به دبیرخانه رسید.
۳۶۰ اثر به دومین جشنواره فیلمنامه نویسی شهادت قلم در قم رسید

رضا ابوذر روز چهارشنبه در نشست خبری که در باغ موزه انقلاب و دفاع مقدس قم برگزار شد اظهار داشت: ۱۰ اثر خارجی از کشورهای لبنان، عراق ، یمن و افعانستان به دبیرخانه جشنواره رسیده و به همین‌ دلیل در بخش ویژه بین المللی یک جایزه قرار داده ایم.

وی یادآور شد: مهلت اولیه ارسال آثار تا پایان مهرماه امسال بود که این مهلت تا ۲۵ آبان تمدید شد و داود جلیلی، محسن غضنفری و فاطمه علیمرادی داوری اولیه آثار را انجام دادند و ۴۰ اثر برای داوری نهایی انتخاب شد.

دبیر دومین جشنواره بین المللی فیلمنامه نویسی شهادت قلم افزود: داوران نهایی شامل حبیب الله مازندرانی، ابراهیم حسن بیگی و محمدرضا معصوم زادگان ۴۰ اثر نهایی را خواندند و در نهایت پنج فیلمنامه برگزیده شد تا جایزه دریافت کنند.

وی گفت: در آیین اختتامیه جشنواره از سه خانواده شهید شامل یک شهید دفاع مقدس، یک شهید مدافع حرم و خانواده یکی از شهدای اخیر غزه که در قم ساکن هستند نیز تجلیل می شود.

ابوذر یادآور شد: آیین اختتامیه دومین جشنواره بین المللی فیلمنامه نویسی شهادت قلم سوم دیماه در سالن همایش باغ موزه دفاع مقدس قم با اهدای جوایز برگزار می شود.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس نیز در این نشست گفت: مدیون رشادت هایی هستیم که شهدا انجام دادند و به غیر از کار هنر با هیچ ابزار دیگری نمی توانیم فرهنگ دفاع مقدس را به نسل جوان معرفی کنیم.

حجت الاسلام علی لقمان پور با اشاره به این‌ که‌ دبیرخانه دائمی جشنواره فیلمنامه نویسی کوتاه دفاع مقدس و مقاومت در قم ایجاد شد ابراز داشت: این فیلمنامه ها باید زیرساخت و مقدمه برای ساخت فیلم های فاخر باشد

وی بیان کرد: بعد از انقلاب گفتمان هنر در دفاع مقدس گفتمان ویژه ای شده است که با شعار متبلور نمی شود و فرهنگ دفاع مقدس در خدمت ابزارهایی چون هنر خود را نشان می دهد و وظیفه ما در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سیاست گذاری ، هدایت و پشتیبانی از جشنواره فیلمنامه نویسی دفاع مقدس است.

لقمان پور افزود: جنگ ما مبانی خاص خود را دارد و برگرفته از نگاه یک مرجع دینی و یک فقیه است و گفتمان دفاع مقدس ما گفتمانی دینی است.

وی در ادامه با اشاره به این‌ که یکی از راه های گفتمان سازی دفاع مقدس ابزار هنر است و باید به صورت علمی دنبال شود گفت: باید در پی ایجاد انگیزه و حمایت مادی و معنوی از نویسندگان و فیلم سازان خود باشیم و از این رو باید مجموعه ای باشد که این ارتباط را برقرار کند و یکی از این راه ها برگزاری جشنواره های هنری است.

وی تاکید کرد: نقش زنان به خصوص در پشت جبهه و مادران ، خواهران ، همسران و دختران شهدا که هدایت گر و پشتیبان رزمندگان بودند و نقش اساسی در دفاع مقدس داشتند را باید در قالب آثار هنری به ذهن جوانان امروز جامعه متبادر کنیم.

کپی لینک کوتاه
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA

نمایش محتوای سبز