نمایش محتوای سبز

1402/7/29 - 9:2
در تبریز برگزار شد
در مراسم اختتامیه هفتمین دوره جشنواره ملی فانوس؛60 برگزیده جشنواره ملی فانوس تجلیل شدند
دبیر هفتمین جشنواره ملی فانوس گفت: در نهایت ۶۰ اثر در سطح ملی توسط داوران برگزیده شدند. این جشنواره تلاش کرده است تا پل پیوند گنجینه‌ لایزال فرهنگ ایثار و شهادت با هنرمندان، به ویژه هنرمندان نسل جوان باشد.

مصطفی محدثی خراسانی دبیر اجرایی جشنواره ملی فانوس، در آیین اختتامیه هفتمین جشنواره‌ ملی فانوس در تبریز اظهار داشت: آیین اختتامیه جشنواره هفتم فانوس با طوفان الاقصی و فروافتادن نقاب چهره‌ صهیونیسم مقارن شد و نسیمی از سال‌های دفاع مقدس و مقاومت در این همایش وزیدن گرفت. 

وی در خصوص آثار دریافتی، بیان داشت: بیش از چند هزار هنرمند از سراسر کشور در ۵ بخش موسیقی و سرود، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، تولیدات رادیویی و بخش ویژه دانش‌آموزی، ۱۰ هزار و ۷۰۰ اثر به دبیرخانه ارسال کردند. 

دبیر هفتمین جشنواره ملی فانوس گفت: در نهایت ۶۰ اثر در سطح ملی توسط داوران برگزیده شدند. این جشنواره تلاش کرده است تا پل پیوند گنجینه‌ لایزال فرهنگ ایثار و شهادت با هنرمندان، به ویژه هنرمندان نسل جوان باشد. 

محدثی با بیان اینکه ۲ هزار دانش‌آموز در جشنواره امسال شرکت داشتند، بیان داشت: رویکرد جدید این جشنواره در سال جاری، افزودن بخش دانش‌آموزی بود تا به بتوانیم دایره تولیدکنندگان و مخاطبانی که امتداد این مسیر را عهده‌دار خواهند شد، بیفزایم. 

غزه آیه مقاومت است

در ادامه این مراسم دریادار دوم رضا عباسی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: امروز غزه آیه‌ مقاومت است. شاهد این هستیم که رزمندگان جبهه مقاومت با الگوگیری از رزمندگان دفاع مقدس، حماسه‌آفرینی می‌کنند. 

وی ادامه داد: جشنواره هنری ـ رسانه‌ای فانوس یکی از ارزشمندترین جشنواره‌های ملی برای تولید آثار فاخر در حوزه نشر ارزش‌های ۸ سال دفاع مقدس محسوب می‌شود. 

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گفت: بیش از ۱۰ هزار و ۷۰۰ اثر از سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که در نهایت ۵۹ اثر به عنوان آثار برتر ملی، برگزیده خواهند شد. 

طلیعه‌های نابودی رژیم صهیونیستی در حال رقم خوردن است

در بخش دیگر این مراسم نبی سهرابی جانشین ریاست بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور، با بیان اینکه مردم غزه در اوج مظلومیت به خاک و خون کشیده می‌شوند، گفت: طلیعه‌های نابودی رژیم سفاک صهیونیستی در حال رقم خوردن است و زمان نابودی این رژیم کوتاه‌تر شده است.

وی ادامه داد: خون پاک شهدای فلسطینی، دامن آن‌ها را خواهد گرفت و این جنایت‌کاران در تاریخ زودتر از موعد به درک واصل خواهند شد.

جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور با بیان اینکه بیش از ۱۰ هزار اثر هنری مرتبط با دفاع مقدس در سال گذشته تولید شده است، بیان داشت: ما نتوانسته‌ایم فرهنگ غنی دفاع مقدس را آنچنان که رخ داده است به جوانان انتقال دهیم، به همین دلیل جوانان ما چیز زیادی نمی‌دانند.

این مقام مسوول با یادآوری تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه فرمودند «جوانان و نوجوانان را با دفاع مقدس آشنا کنید»، اذعان داشت: هنر و زبان هنر یکی از بهترین ابزارهای انتقال این گنجینه‌ عظیم برای نسل جدید است.

وی ادامه داد: زندگی ما ایرانیان با هنر عجین شده است. وقتی زبان، ادبیات و فرهنگ ما سراسر هنر است، چگونه نتوانیم با هنر، دفاع مقدس را به تصویر بکشیم؟

سهرابی یادآور شد: ملت ایران ۸ سال پشتوانه‌ نیروهای مسلح شدند، جنگیدند و به پیروزی دست یافتند؛ چرا که دشمن در این نبرد نابرابر نتوانست به هیچ کدام از اهدافی که می‌خواست دست پیدا کند.

جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور با اشاره به اینکه دلیل پیروزی ما در ۸ سال دفاع مقدس، شهدا بودند که جلوی دشمن ایستادند گفت: امروز نیز ۱۰ هزار شهید استان آذربایجان شرقی، ناظر و میزبان اصلی این جشنواره هستند.

وی ادامه داد: فانوس یعنی چراغ راه و ما باید فانوس‌های دفاع مقدس را بشناسیم و آنچنان که شایسته است به جوانان بشناسانیم.

سهرابی با تأکید بر اینکه ما بی‌نهایت سوژه‌ فانوسی در کشور داریم، بیان کرد: اگر دشمنان بعثی در جنگ ۸ ساله، سلاح‌ از غربی‌ها می‌گرفت، زنان و دختران ما هم گوشواره‌های خود را به جبهه‌ها هدیه می‌کردند. این‌ها سوژه‌های فانوسی هستند.اگر به دنبال این هستیم که چگونه گفتمان دفاع مقدس را به جوانان بگوییم، باید این طور بگویم که باید فانوس‌های فروزان را بشناسانیم.

وی ادامه داد: فانوس آن نوجوانی است که با دستکاری شناسنامه، سن خود را زیاد می‌کرد تا او را به جبهه اعزام کنند و در مقابل دشمنی بجنگد که حامی‌اش زبده‌ترین فرماندهان و پول‌های بی‌حساب عربی بود.

جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور با بیان اینکه باید بدانیم که کدام سوژه‌ فانوسی را به هنر تبدیل کنیم، متذکر شد: فانوس آن بانوان و مادرانی بودند که در روستاها و شهرها نان می‌پختند. آن‌ها صورت‌های خود را مقابل تنورهای هیزمی قرار می‌دادند تا نان به رزمندگان جبهه بفرستند. این‌ها فانوس‌های حقیقی دفاع مقدس بودند. باید تأمل کنیم چقدر در مورد این‌ها نوشته‌ایم، فیلم ساخته‌ایم و سخن گفته‌ایم؛ خیلی از مطالب زمین مانده است و نگفته‌ایم و فیلم نساخته‌ایم.

سهرابی با بیان اینکه باید به دختران امروز بگوییم که مادران شما چه کردند و چگونه پشتیبانی جنگ را به دست گرفتند، اظهار داشت: فانوس آن مادری بود که ساک فرزندانش را می‌بست و راهی جبهه‌اش می‌کرد، بعد شوهرش را هم اعزام می‌کرد و سپس خود یکه و تنها در خانه، کشاورزی و دامداری را اداره می‌کرد. فانوس آن فرمانده‌ای بود که خودش را هم طراز رزمندگان زیر دستش می‌دانست و با آن‌ها زندگی می‌کرد اما در نبرد جلوتر از آن‌ها بود.

سهرابی افزود: فانوس آن فرمانده‌ای است که وقتی خبر مریضی دخترش را به او دادند و سپس خبر فوتش، پشت تلفن به همسرش گفت: من اینجا هزاران فرزند دارم که سخت به من احتیاج دارند. خودت دخترم را به خاک بسپار. او بعد از چند ماه بر سر مزار دخترش آمد.

این مقام مسئول بیان داشت: فانوس آن پیرزنی است که دارایی‌اش چند تخم مرغ بود که آن را به جبهه اهدا کرد. اینها فانوس‌هایی بودند که روشنایی می‌دادند و جبهه ما را منور می‌کردند و رزمندگان به ظفر دست می‌یافتند. این‌ها را باید به تصویر کشید.

 

کپی لینک کوتاه
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA

نمایش محتوای سبز